Αδεσποτάκι

Την Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2016 οι μαθητές των Α' και Γ' τάξεων επισκέφτηκαν το καταφύγιο αδέσποτων ζώων στην περιοχή του Μαλακώντα. Ξεναγήθηκαν στους χώρους της εγκατάστασης, όπου φιλοξενούνται 150 σκυλάκια και πολλές γάτες. Όλα τα ζώα είναι εμβολιασμένα, στειρωμένα και με τσιπάκι. Ο χώρος λειτουργεί με τη βοήθεια πολλών εθελοντών καθώς και οικονομικών εισφορών ιδιωτών.

DSCN7749

DSCN7771

DSCN7792

Τα παιδιά φωτογράφισαν και ήθελαν να χαϊδέψουν όλα τα σκυλάκια, τα οποία μας καλωσόρισαν κουνώντας την ουρά τους φιλικά. Είδαν ζώα με τρία πόδια και ένα μάτι, εξαιτίας ''τραυματισμών'', αλλά παρ' όλα αυτά χαρούμενα και δεχτικά στα χάδια και στην πιθανή τους υιοθεσία.
Αργότερα επισκέφτηκαν το κέντρο της Χαλκίδας, όπου φωτογράφισαν αδέσποτα σκυλάκια και στη συνέχεια το ''μαγαζάκι'', κέντρο πληροφόρησης για το καταφύγιο ζώων. Στο μαγαζάκι έμαθαν πως και τα αντικείμενα που δε χρειάζονται κάποιοι (ρούχα, παπούτσια, βιβλία κ.α.), οι άνθρωποι, που είναι υπεύθυνοι για το καταφύγιο, τα πουλούν σε πολύ χαμηλές τιμές και έτσι αγοράζουν τροφές για όλα τα ζώα που φιλοξενούν και τους παρέχουν, επίσης, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

DSCN7813

DSCN7816

DSCN7817

Οι μαθητές επέστρεψαν στο σχολείο έχοντας αποκτήσει νέους τετράποδους φίλους και έχοντας στις ''αποσκευές τους'' ένα μάθημα ζωής.