Παγκόσμια Μέρα Αδέσποτων Ζώων

Αφίσα σχολείο σποτακι

Την Τετάρτη 5 Απριλίου 2017 το πρωί με αφορμή την παγκόσμια μέρα για τα αδέσποτα οι μικροί μαθητές του Δημ. Σχολείου Μύτικα στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος με τίτλο «από τα κατοικίδια στα αδέσποτα και από τα αδέσποτα στα κατοικίδια», θα επισκεφθεί τον εμπορικό δρόμο Αβάντων στη Χαλκίδα. Εκεί, παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικοί και οι εθελοντές αδέσποτων Χαλκίδας, θα κάνουν μια εκστρατεία ενημέρωσης στους ιδιοκτήτες των καταστημάτων αλλά και τους περαστικούς. Θα κολλήσουν αφίσες, θα χαρίσουν χαλάκια και ποτίστρες ?συμβολικά- και θα τοποθετήσουν μπάνερ.

Κεντρικό μας σύνθημα ''Υιοθετήστε ένα αδέσποτο'' και απώτερος στόχος αυτής της δράσης να μην υπάρχει κανένα αδέσποτο στην πόλη μας. Κι επειδή, όπως όλοι λένε, τα πάντα είναι θέμα παιδείας, οι μαθητές μας θα σας πουν για τον φαύλο κύκλο που από την αγάπη και το κατοικίδιο οδηγείται στην εγκατάλειψη και στο αδέσποτο και πώς αυτός μπορεί να σπάσει με την Υιοθεσία μέχρι να αδειάσουν όλα τα κλουβιά του κυνοκομείου και του καταφύγιου (300 περίπου σκυλάκια και γάτες) αλλά και οι δρόμοι. Το σποτάκι μας το αφιερώνουμε σε όλους εσάς που μπορεί να γίνετε μέρος της λύσης του προβλήματος...