Η ημερίδα του σχολείου μας

IMG 1164

IMG 1250

Το σχολείο μας κατά τη διάρκειας της φετινής σχολικής χρονιάς εκπονεί πρόγραμμα ευαισθητοποίησης των παιδιών και της ευρύτερης σχολικής κοινότητας για την ανάπτυξη της φιλοζωίας και την προστασία ζώων συντροφιάς.

IMG 1127

IMG 1095

Ένα μέρος των δραστηριοτήτων του σχολείου μας ήταν και η ημερίδα που διοργανώσαμε στις 5 Απριλίου στο συνεδριακό κέντρο της Νομαρχίας.

Εισηγητές που μας τίμησαν με την παρουσία τους εκτός από τη φιλοζωική ομάδα του σχολείου μας ήταν: η φιλοζωική ομάδα Ράλλειου Γυμνασίου με τη σκυλίτσα που υιοθέτησε, ο θετικός εκπαιδευτής σκύλων από τις «Ζωές» κ. Γραμματικάκης Δημήτρης, η υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων Α/θμιας Εκπ./σης Εύβοιας κ. Αγγελική Φρατζεσκίδου,η βιολόγος κ. Ευφροσύνη Δουβίτσα, η εκπρόσωπος της Πανελλήνιας Φιλοζωικής Ομοσπονδίας κ. Σοφία Τζονίκη, η δικηγόρος Γιώτα Γεωργίου και η δημοσιογράφος κ. Κατερίνα Γεωργίου.

Οι εκπρόσωποι του Δήμου Χαλκιδεών Κ. Τοραμάν Δέσποινα και ο υπεύθυνος Κ. Τριανταφύλλου μετά την εισήγηση και το χαιρετισμό τους, αφουγκράστηκαν τους προβληματισμούς των εισηγητών και του ακροατηρίου σχετικά με την επιτακτική ανάγκη να συντονιστούν οι προσπάθειες των φιλόζωων με την ανάληψη ευθυνών από την πολιτεία.

Διαπιστώθηκε για ακόμα μία φορά το γεγονός της αύξησης των αδέσποτων ζώων στο νομό μας, τα παράνομα εκτροφεία ακόμα και εντός της πόλης μας, η αποσπασματική εφαρμογή του νόμου, η έλλειψη συντονισμού μεταξύ των επίσημων φορέων της πολιτείας και των εθελοντών , η ανάγκη να μην μετατίθεται το σοβαρό αυτό ζήτημα στις προσπάθειες των εθελοντών και η συμβολή της εκπαίδευσης προκειμένου να βελτιωθούν όλα τα παραπάνω.

IMG 1087

Εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας στους αρωγούς αυτής της προσπάθειας που από διάφορες θέσεις ενίσχυσαν πρακτικά, οικονομικά, συναισθηματικά την υλοποίηση του προγράμματος.