Ζωγραφίζουμε...τα αδέσποτα ζώα

DSCN8866

Την Τρίτη 24 Απριλίου 2017 οι μαθητές των Α' και Γ' τάξεων του σχολείου επισκέφτηκαν το Εργαστήρι Τέχνης στη Χαλκίδα, όπου ζωγράφισαν με θέμα: "Τα αδέσποτα ζώα της ευρύτερης περιοχής της Χαλκίδας".
Οι μικροί καλλιτέχνες "έπεσαν με τα μούτρα" στη δημιουργία αριστουργημάτων! Με μολύβια, τέμπερες, πινέλα και λαδοπαστέλ "δούλευαν" ασταμάτητα προσπαθώντας να εκφράσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για τα μικρά ταλαιπωρημένα ζωάκια που βρέθηκαν σ' αυτή την κατάσταση δίχως να φταίνε...

DSCN8848

DSCN8860

DSCN8862

Τα αποτελέσματα αυτής της δημιουργικής έμπνευσης τα θαυμάσαμε την Τετάρτη 3 Μαΐου στο φουαγιέ της Περιφερειακής Ενότητας, όπου πραγματοποιήθηκε η ημερίδα που συνδιοργάνωσε το σχολείο μας με το Δήμο και τις φιλοζωικές οργανώσεις με θέμα: ''Η ανάπτυξη της φιλοζωίας και η προστασία των ζώων συντροφιάς''.