Παραλία...τσιγαροθήκη

DSCN8682

Το πρωί της 28ης Μαρτίου 2017 οι μαθητές των Α', Β', Γ', Δ' τάξεων του σχολείου πήγαν στην παραλία του Λευκαντί και καθάρισαν το χώρο, όπου χρησιμοποιείται από τους λουόμενους. Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την εθελοντική ομάδα του Let's do it Greece. Σχολεία από όλη την Ελλάδα προέβησαν σε καθαρισμούς περιοχών. Οι περιοχές καταχωρήθηκαν στο χάρτη του φορέα καθώς, επίσης, και τα συμπεράσματα από την όλη δράση.

DSCN8665

Η παραλία του Λευκαντί δεν είχε πολλά σκουπίδια. Όμως δε θα λέγαμε το ίδιο και για τις ..."γόπες". Κι αν επρόκειτο για τα ψάρια θα το καταλαβαίναμε... Γιατί όμως για να απολαύσουμε αυτό το όμορφο καράβι στη γαλήνια θάλασσα θα πρέπει να ξεφυσάτε νικοτίνη και πίσσα κι εμείς να βλέπουμε τις αποδείξεις στην άμμο;
Μήπως ο δήμος θα πρέπει να τοποθετήσει γλαστράκια με άμμο να φυτέψουν εκεί οι θεριακλήδες ότι μένει απ τα τσιγάρα τους; Ακόμα και οι ιδιοκτήτες των μαγαζιών δίπλα στην όμορφη παραλία θα μπορούσαν να ενδιαφερθούν... Άλλωστε από αυτή βγάζουν το ψωμάκι τους...

DSCN8651

Οι μαθητές με χαρά έπαιξαν το παιχνίδι του διαχωρισμού των σκουπιδιών από τα ανακυκλώσιμα υλικά παραδίδοντας για άλλη μια φορά μαθήματα οικολογικής συνείδησης.....