Η Α' και η Β' στο ναυτικό

P1040516

Την Τετάρτη 26/10/2016 μια εν ενεργεία πυραυλάκατος του πολεμικού ναυτικού, επισκέφτηκε την πόλη της Χαλκίδας στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων προς τιμήν του Αγίου Δημητρίου. Η πυραυλάκατος "έδεσε" στο λιμάνι της Χαλκίδας για λίγες ώρες περιμένοντας τους "επισκέπτες'' της.

Την ευκαιρία αυτή άδραξαν οι μικροί μαθητές της Ά και Β΄ τάξης, οι οποίοι ανέβηκαν και ξεναγήθηκαν στο κατάστρωμα του πλοίου, το οποίο έχει 60 μ. μήκος και 10 μ. πλάτος.Οι μικροί μαθητές είδαν τα πυροβόλα που βρίσκονταν στην πλώρη και στη μέση της ακάτου καθώς και την άγκυρα του πλοίου.

P1040512

P1040513

Δεν ξεναγήθηκαν στο εσωτερικό, για λόγους ασφαλείας. Αποχαιρετήσαμε το πλοίο με την ελπίδα ότι η επόμενή μας συνάντηση θα συνοδεύεται εκτός από ξενάγηση στο εσωτερικό και με μια μικρή βόλτα......