Επίσκεψη στο Ίδρυμα Λασκαρίδη

DSCN81941

DSCN81972

Το ίδρυμα Αικατερίνη Λασκαρίδη επισκέφθηκαν την Πέμπτη 9/2/2017 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ', Ε' και Στ' τάξης του Δημοτικού Σχολείου Μύτικα. Στον Πειραιά, σε ένα επιβλητικό νεοκλασικό κτήριο μπροστά στη θάλασσα, οι υπάλληλοι του ιδρύματος μας υποδέχτηκαν με πλατύ χαμόγελο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες χωρίστηκαν σε δύο ομάδες ώστε να συμμετέχουν σε δύο ξεχωριστά προγράμματα ψυχικής υγείας και φιλαναγνωσίας. Τα παιδιά της Δ' και Ε΄ τάξης είχαν τη χαρά να γνωρίσουν από κοντά την ηθοποιό και συγγραφέα Ξένια Καλογεροπούλου. Η κυρία Ξένια μας αφηγήθηκε το τελευταίο της βιβλίο "Το αγόρι με τη βαλίτσα", το οποίο είναι βασισμένο στο προσφυγικό ζήτημα. Επίσης, είχαμε την ευκαιρία να ξεναγηθούμε στον πρώτο όροφο του κτηρίου, όπου εκτίθενται τα τελευταία ευρήματα από το ναυάγιο των Αντικυθήρων.

DSCN82003

Ο Αυτισμός...

Τα παιδιά της Στ' τάξης συμμετείχαμε σε ένα πρόγραμμα για τον αυτισμό. Είδαμε διάφορα βίντεο με αυτό το θέμα αλλά και σε ένα από αυτά μας μίλησε ένα παιδί με αυτισμό. Αυτό που διέκρινες εκείνη τη στιγμή ήταν ότι εκείνο το παιδί φαινόταν κανονικό. Κάποιο από τα συνηθέστερα προβλήματα των συγκεκριμένων παιδιών ήταν ότι το ακούμπημα το ένιωθαν χτύπημα και ένα άλλο μειονέκτημα για εκείνα τα παιδιά ήταν ότι ακόμη και χαμηλόφωνα να μιλούσες το ένιωθαν ουρλιαχτό ....Επίσης και κάτι τελευταίο, και εμείς στο σχολείο μας μπορεί να έχουμε κάποια παιδιά με αυτισμό αλλά εμείς δε νιώθουμε τη διαφόρα. Όλα τα παιδιά τα αγαπούμε και τα νοιαζόμαστε με ότι διαφορές κι αν έχουν.

Σ. Κ.

ΣΤ'  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ