28η Οκτωβρίου

Την Τρίτη 27 Οκτωβρίου το σχολείο μας διοργάνωσε γιορτή τιμής και μνήμης στους ήρωες του '40.
Οι μαθητές της Γ' και Δ' Τάξης, με την καθοδήγηση των δασκάλων τους Βελιώτη Γεωργία (Γ΄) και Σπανού Παρασκευή (Δ'), παρουσίασαν το χρονικό της επετείου. Μέσα από ηχητικά ντοκουμέντα, προβολές βίντεο καθώς και μέσα από την αφήγηση, τις δραματοποιήσεις, τα τραγούδια και τα σκετσάκια που παρουσίασαν οι μαθητές, κατάφεραν να ζωντανέψουν τις μνήμες εκείνων των ημερών που η πατρίδα μας έγραψε χρυσές σελίδες στην ιστορία, να μας διδάξουν και να μας συγκινήσουν.

Ακολούθησε δοξολογία και κατάθεση στεφάνου από αντιπροσώπους της τοπικής κοινωνίας στο ηρώο που βρίσκεται στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, ενώ μαθήτρια της Ε΄τάξης μετά την κατάθεση στεφάνου, εκ μέρους του σχολείου, απήγγειλε ποίημα αφιερωμένο στο σύμβολο της πατρίδας μας, τη σημαία. Στο τέλος, ακολούθησε ομιλία από τη δασκάλα Σπανού Παρασκευή για τα γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου 1940. Η γιορτή έκλεισε με την απαγγελία του Εθνικού Ύμνου από τους μαθητές και όλους τους παρευρισκόμενους.