Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου

DSCN7060

Στις 27/10/2016 και στο χώρο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Τη γιορτή παρουσίασαν οι τάξεις Γ' και Δ'. Tο περιεχόμενό της ήταν: '' Το χρονικό για την 28η'', τρία σκετς της Γ' τάξης με τίτλους: ''Ο πόλεμος αρχίζει'', ''Γυναίκες στον πόλεμο'', ''Τα παιδιά του πολέμου αντιστέκονται'', καθώς και το σκετς της Δ' τάξης ''Η Ελλάδα δε μοιράζεται''.

DSCN7081

Επίσης, οι μαθητές τραγούδησαν τα τραγούδια:
? Η σημαία
? Των εχθρών τα φουσάτα
? Κορόιδο Μουσολίνι
? Παιδιά της Ελλάδας

DSCN7071

Στη συνέχεια, ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση από τους ιερείς στο Ηρώο, κατάθεση στεφάνων από τους εκπροσώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης και απαγγελία ποιήματος από μαθητή της Στ' τάξης.

DSCN7133

Στις 28 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε εκκλησιασμός των μαθητών στον Ιερό Ναό του Αγίου Ιωάννη στο Μύτικα, εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από τον κ. Δημήτρη Πίττα και παρέλαση.

DSCN7167

DSCN7175