Χριστούγεννα...με τόνο

DSCN7901

Φέτος κάναμε τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας στη μονάδα φροντίδας ηλικιωμένων της Ιεράς μητρόπολης στη Χαλκίδα. Είπαμε και χορέψαμε τα κάλαντα, παίξαμε σκετσάκια, τραγουδήσαμε Χριστουγεννιάτικα τραγούδια και δώσαμε προσωπικά σε όλες τις γιαγιάδες και στους λιγοστούς παππούδες δωράκια που αγόρασαν οι γονείς και χειροποίητες κάρτες με πολλές ευχές.

DSCN7947

DSCN7953

DSCN7959

DSCN7964

DSCN7979

Καταφέραμε να φέρουμε κοντα το δημοτικο σχολείο με το γηροκομείο τα εγγόνια με τα γλυκά γερόντια. Δύο γενιές.. Ήταν μια προσφορά αγάπης με δύο αποδέκτες τα παιδιά και τους ηλικιωμένους. Όλοι ωφελήθηκαν πολύ. Η ενσυναίσθηση είναι μια σπουδαία κοινωνική δεξιότητα που αναπτύσεται σε ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία στην πράξη!

Καλέσαμε τους ηλικιωμένους να ερθουν κι αυτοί στο σχολείο μας με το νέο έτος να μας πουν παραμύθια και ιστορίες απ τη ζωή τους όπως μόνο αυτοί ξέρουν!