25η Μαρτίου

Στις 24 Μαρτίου γιορτάσαμε στο σχολείο μας την έναρξη της ελληνικής επανάστασης ενάντια στην οθωμανική κυριαρχία το 1821. Τη γιορτή ετοίμασαν τα παιδιά της Στ' τάξης σε συνεργασία με τη δασκάλα τους, κα Χατζή Ουρανία.

Τα παιδιά εισήλθαν στην αίθουσα χορεύοντας το θρακιώτικο τραγούδι: ''Αντ' Αμάν Παλλικάρι''.

Αφηγήθηκαν εν συντομία ιστορικά γεγονότα, παρουσίασαν τους ήρωες του 1821 και τραγούδησαν το ''Θούριο'' και ''Το φλάμπουρο''. Ανέβασαν το θεατρικό ''Οι ήρωες μας πάνε στον παράδεισο'' και χόρεψαν ''Ο χορός του Ζαλόγγου'' και το δημοτικό τραγούδι ''Παιδιά της Σαμαρίνας''. Στο τέλος της γιορτής τα παιδιά τραγούδησαν το ''Να 'ταν το '21''.

Στη συνέχεια, μαζευτήκαμε στο ηρώο που βρίσκεται στην αυλή του σχολείου μας όπου και έγινε κατάθεση στεφάνων. Δύο μαθητές της Ε' τάξης απήγγειλαν ποιήματα. Στο τέλος, όλα τα παιδιά του σχολείου τραγούδησαν τον Εθνικό μας Υμνο.