Εκδρομή στο στάδιο

Τη Δευτέρα στις 16/10/2015, οι μαθητές των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων πραγματοποίησαν μια εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δημοτικό Στάδιο της Χαλκίδας. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής.

Εκεί οι μικροί μας μαθητές-αθλητές με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής, Δήμητρας Μανούσου, εξασκήθηκαν στα άλματα στην άμμο (σκάμμα) , στην αντοχή (τρέχονοντας το γύρο του σταδίου) και σε παιχνίδια ισσορροπίας σε στρώματα- παίζοντας με τη βοήθεια των δασκάλων ένα παιχνίδι που λέγεται :"O λύκος και τα πρόβατα", που ήταν πολύ διασκεδαστικό για όλους (μικρούς και μεγάλους).

Οι μαθητές ασκήθηκαν και ψυχαγωγήθηκαν, αφού όλες οι δραστηριότητες παρουσιάστηκαν μέσα από παιχνίδι, συνειδητοποίησαν πώς είναι να αθλείσαι σε κανονικές συνθήκες και γνώρισαν τις εγκαταστάσεις του Δημοτικού Σταδίου της πόλης τους, που μπορούν να το επισκέπτονται οποιαδήποτε ώρα θελήσουν, για να αθληθούν.
Αφού απόλαυσαν κάθε στιγμή, οι μικροί μαθητές περιμένουν με ανυπομονησία την επόμενη φορά......