Οι διακοπές του Πάσχα άρχισαν μια μέρα νωρίτερα

Την τελευταία μέρα, πριν κλείσουν τα σχολεία, οι μαθητές της Δ΄ Ε΄ και Στ΄ τάξης επισκέφθηκαν τη Δημόσια Βιβλιοθήκη της Χαλκίδας με σκοπό να συμμετέχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την ενίσχυση της φιλαναγνωσίας. Εκεί τους περίμενε ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός γεμάτος όρεξη και έμπνευση!

Έτσι, δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές μας, με παιγνιώδη τρόπο, να δημιουργήσουν και να καταγράψουν τις δικές τους ιστορίες. Η φαντασία και η δημιουργικότητα είχαν τον πρώτο λόγο στον χώρο της βιβλιοθήκης!
Στη συνέχεια, οι μαθητές της Δ' και Στ' τάξης με τη συνοδεία εκπαιδευτικών επισκέφθηκαν τα «Γενικά Αρχεία του Κράτους» της Χαλκίδας.

Το προσωπικό ξενάγησε τα παιδιά στο χώρο και πραγματοποίησε μία ενδιαφέρουσα παρουσίαση με φωτογραφίες της Χαλκίδας, από το αρχείο τους, από τα παλιά χρόνια μέχρι το σήμερα, εξηγώντας τις αλλαγές που υπέστη η πόλη στην πάροδο των χρόνων και τονίζοντας τη σημασία της διατήρησης του παραδοσιακού στοιχείου στα κτίρια.