Γνωρίζω τον κόσμο των βιβλίων

Τη Δευτέρα 18 Απριλίου 2016 οι μαθητές της Α' , Β' και Γ' τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν την Κεντρική Δημοτική Βιβλιοθήκη Χαλκίδας, με σκοπό τη γνωριμία τους με τον κόσμο των βιβλίων.

Εκεί η υπεύθυνη της βιβλιοθήκης εξήγησε στα παιδιά τη διαδικασία δανεισμού των βιβλίων και στη συνέχεια μας διάβασε ένα πολύ ενδιαφέρον παραμύθι: ''Πώς να κρύψεις ένα λιοντάρι απ' τη γιαγιά''. «Αυτό δε γίνεται!» , είπαμε όλοι...Όμως, τελικά γίνεται, αφού και η γιαγιά έκρυβε στο μπαούλο της μία αρκούδα!

Αφού τελείωσε το παραμύθι, οι μικροί μας μαθητές ζωγράφισαν κάτι που τους άρεσε από αυτή την παράξενη ιστορία. Άκόμη, υποσχέθηκαν ότι θα πάνε με τους γονείς τους να κάνουν εγγραφή για να δανειστούν και να διαβάσουν πολλά βιβλία.

Αρχικά, οι μαθητές της Γ' τάξης γνώρισαν το χώρο της βιβλιοθήκης, ενημερώθηκαν για την προέλευση του μεγάλου αυτού όγκου βιβλίων, καθώς και για τον τρόπο δανεισμού τους. Επιπλέον, έμαθαν και για τη χρήση του αναγνωστηρίου της βιβλιοθήκης στο οποίο έχουν πρόσβαση όλοι οι πολίτες.

Στη συνέχεια, με τη βοήθεια των υπευθύνων της βιβλιοθήκης "ξεναγηθήκαμε" στα μονοπάτια της ελληνικής μυθολογίας (γνωστά και πολύ αγαπητά στους μικρούς μαθητές μας!) μέσα από βιωματικές και άλλες δραστηριότητες.