Λικάριος, ο ιππότης

Την Παρασκευή είχαμε την ιδιαίτερη χαρά να δεχτούμε την επίσκεψη μερικών μαθητών και εκπαιδευτικών από το Δημοτικό Σχολείο Φύλλων. Σκοπός της επίσκεψής τους ήταν να μας ενημερώσουν για την ιστορία της περιοχής μας και συγκεκριμένα των δύο πανέμορφων πύργων που βρίσκονται κοντά μας.

Κατάφεραν μέσα από ένα δρώμενο να μας μιλήσουν για την ιστορία του Λικάριου, ιππότη από την Εύβοια και συγκεκριμένα από την Κάρυστο, που έδρασε κατά την βυζαντινή περίοδο και κατέκτησε αρκετά κάστρα.

Μέσα από την αφήγηση τους, τα κοστούμια τους και τη μουσική τους μας ταξίδεψαν σε μια άλλη εποχή και νιώσαμε και εμείς για λίγο ιππότες!

Στο τέλος, αφού είδαμε ένα βίντεο για το πώς είναι τώρα οι δύο πύργοι από ψηλά, "εξεταστήκαμε" για τις γνώσεις που είχαμε αποκομίσει με τη μορφή παιχνιδιού, φυσικά!

Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου των Φύλλων για αυτή την ξεχωριστή εμπειρία...