Κρίση και αποταμίευση;

Την περασμένη Τρίτη 1/11/16 το Δημοτικό σχολείο του Μύτικα επιλέχθηκε από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο να ενημερωθεί για την αξία της αποταμίευσης και τα οφέλη της ακόμη και στη δύσκολη περίοδο της οικονομικής κρίσης που διανύει η χώρα μας.
Οι εκπρόσωποι του Τ.Τ. κος Σαμαράς Ιωάννης, διευθυντής του Τ.Τ. Χαλκίδας και η συνεργάτιδά του, Χρυσούλα Ευσταθιάδου, μίλησαν στους μαθητές της Δ', Ε' και Στ' τάξης για την αποταμίευση και τους χάρισαν από έναν κουμπαρά, ο οποίος ανοίγει με το ειδικό κλειδί που υπάρχει στο Τ.Τ.

DSCN7180

DSCN7181

Έτσι, οι μαθητές αφού γεμίσουν τους κουμπαράδες τους πρέπει να επισκεφτούν το κατάστημα του Τ.Τ. Χαλκίδας για να λάβουν τις οικονομίες τους.
Επίσης, ο κος Σαμαράς μας μετέφερε τις θετικές αντιδράσεις των γονιών των μαθητών που συμμετείχαν σε αυτή την προσπάθεια οικονομίας. Όπως μας είπε, τα αποτελέσματα ήταν ευεργετικά για όλη την οικογένεια.

Καλή αποταμίευση ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές μας και ελπίζουμε αυτή η προσπάθεια να διαδοθεί γρήγορα και σε άλλα σχολεία της Ελλάδας.