Ξενάγηση στο...παρελθόν

Τη Δημοτική Βιβλιοθήκη και το Λαογραφικό Μουσείο Ψαχνών επισκέφθηκαν την Τετάρτη 23/11/2016 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Μύτικα, συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ', Ε' και ΣΤ' τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν καλύτερα την πιο πρόσφατη ιστορία του τόπου, σε δύο νεοκλασικά κτήρια, τα οποία στολίζουν την κεντρική πλατεία των Ψαχνών.

DSCN7622

DSCN7631

Αρχικά, επισκεφθήκαμε τη Δημοτική Βιβλιοθήκη, όπου η υπεύθυνη μας εξήγησε τους κανόνες δανεισμού των βιβλίων και μας αφηγήθηκε ένα από αυτά, με θέμα την Μικρασιατική καταστροφή. Έπειτα, είχαμε την ευκαιρία να "ζωντανέψουμε" κάποιες ασπρόμαυρες φωτογραφίες της Σμύρνης, προσθέτοντας δικά μας χρώματα. Στο Λαογραφικό Μουσείο η ξεναγός μας, συνταξιούχος δασκάλα και αντιδήμαρχος, μας διηγήθηκε την ιστορία του κτηρίου.

DSCN7668

DSCN7688

Θαυμάσαμε τα παλιά, ξύλινα έπιπλα με τη βελούδινη ταπετσαρία, τα ζωγραφιστά στο χέρι ταβάνια και το πλήθος των φωτογραφιών σε κάθε γωνιά του σπιτιού. Έπειτα, μας έδειξε όλα τα εργαλεία των αγροτών και των κτηνοτρόφων της παλιάς εποχής: το υνί, τη σβάρνα, το τροκάνι και τόσα άλλα. Μάθαμε και για τις ασχολίες των νοικοκυρών, πώς έγνεθαν το μαλλί, πώς ύφαιναν στον αργαλειό και πώς έφτιαχναν έπειτα ολόκληρο τον ρουχισμό του σπιτιού.