Ομιλία για την άνοια

Η σύμβουλος ψυχικής υγείας κα Ευαγγελία Αγγελίδου επισκέφθηκε το Δημοτικό Σχολείο Μύτικα την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου. Σκοπός της επίσκεψής της ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών του σχολείου μας στη διαχείριση των ατόμων που πάσχουν από τη νόσο Alzheimer (ΑD). Η κα Αγγελίδου, ενδιαφέρθηκε αρχικά να μάθει τις εμπειρίες που μπορεί να έχουν τα παιδιά με άτομα του στενού τους οικογενειακού περιβάλλοντος που πάσχουν από τη συγκεκριμένη νόσο.

DSCN7862

DSCN7865

Στη συνέχεια, μέσα από δραστηριότητες τα παιδιά γνώρισαν τα συναισθήματα ενός ατόμου με τη νόσο Alzheimer και έμαθαν εύκολους τρόπους ενδυνάμωσης του μυαλού, μέσω ενός διασκεδαστικού παιχνιδιού. Ανακάλυψαν τρόπους διαχείρισης των ατόμων που πάσχουν από τη νόσο Alzheimer, όταν βρίσκονται σε καταστάσεις άγχους και σύγχυσης.

DSCN7880

Στο τέλος, έγραψαν κάτι που τους κάνει χαρούμενους.