Μνήμη Γενοκτονίας Ποντίων

DSCN9020

Επί τη μνήμη της γενοκτονίας του ποντιακού Ελληνισμού στις 19 Μαΐου, το σχολείο μας επισκέφθηκαν μέλη του Δ.Σ. του Π.Σ. ''ΟΙ ΚΟΜΝΗΝΟΙ'' κατόπιν προσκλήσεως,προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές της Δ', Ε' και ΣΤ' τάξης.

Έγινε αναφορά στις ενδυμασίες του Πόντου, τα μουσικά όργανα, τη γεωγραφική θέση διαμονής του ποντιακού Ελληνισμού, την μεγάλη πρόοδο στα γράμματα, τις τέχνες και στο εμπόριο που ανέπτυξαν.

Αναφορικά με την γενοκτονία του ποντιακού Ελληνισμού έγινε εκτεταμένη αναφορά στις θηριωδίες των Νεότουρκων κατά των Ποντίων, όπως λεηλασίες, βιασμοί, δολοφονίες, είναι μερικά απο τα βασανιστήρια που υπέβαλλαν οι Νεότουρκοι τον Ελληνισμό του Πόντου. Να σημειώσουμε ότι δεν έγινε προβολή εικόνων λόγω της της σκληρότητας και φρίκης που εμπεριείχαν .
Αξιο αναφοράς είναι και το γεγονός το οποίο συντέλεσε ουσιαστικά στο θάνατο 353 .000 Ποντίων, οι μεγάλες πορείες που υπέβαλαν μεθοδευμένα οι Νεότουρκοι στους Ελληνες μέσα απο την έρημο της Τουρκίας κατά την διάρκεια δυο εποχών, γεγονός που οδήγησε και στον αφανισμό των Ποντίων λόγω κακουχιών.
Στο τέλος της ενημέρωσης έγινε επίδειξη του ποντιακού χορού ΟΜΑΛ τον οποίο και χόρεψαν οι μαθητές.
Η Διευθύντρια του σχολείου ευχαρίστησε τα μέλη του δ.σ. του Π.Σ. ''ΟΙ ΚΟΜΝΗΝΟΙ'' για την ενημέρωση τους.

Δημήτριος Πίττας