Συμμετοχή Μαθητών ΣΤ' τάξης σε διαγωνισμούς?.

4

Φέτος η ΣΤ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε σε διαγωνισμούς που είχαν σχέση με τα μαθήματα που διδάσκονταν όλη τη σχολική χρονιά και διακρίθηκαν με σημαντικές θέσεις. Η συμμετοχή των μαθητών ήταν οικειοθελής και όχι υποχρεωτική.

Συγκεκριμένα συμμετείχαν στο διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρείας στο 11ο διαγωνισμό Παιχνίδι και Μαθηματικά που έγινε στις 10/3/2017 στα πλαίσια του σχολείου.

1

Συμμετείχαν επίσης στο διαγωνισμό της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών στον 5ο Πανελλήνιο διαγωνισμό Φυσικής για Δημοτικά 2017 που έγινε σε δύο φάσεις όπου στην πρώτη συμμετείχαν όσοι μαθητές  ήθελαν στο χώρο του σχολείου και στη δεύτερη φάση προκρίθηκαν δύο μαθητές, οι οποίοι εκπροσώπησαν το σχολείο μας πανελληνίως και αναδείχθηκαν πρώτοι στο νομό της Εύβοιας!

2

Σε παρόμοιο διαγωνισμό της φυσικής, στον πανελλήνιο διαγωνισμό Αριστοτέλης 2017 συμμετείχαν πάλι όσοι μαθητές επιθυμούσαν και στη δεύτερη φάση του μας εκπροσώπησαν δύο μαθητές που απέσπασαν ?Εύφημος Μνεία? για τη συμμετοχή τους.

Τέλος εκτός σχολικών μαθημάτων δύο μαθητές έστειλαν την έκθεσή τους για το διαγωνισμό της Nasa σε συνεργασία με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών για την άποψη τους σχετικά με το δορυφόρο Cassini και για τη συμμετοχή τους αυτή θα βραβευθούν στη Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

3

Όλοι οι μαθητές έλαβαν έπαινο συμμετοχής τους και απέδειξαν ότι σημασία έχει η συμμετοχή, η προσπάθεια και η εμπειρία και όχι μόνο το αποτέλεσμα.

Τους συγχαίρουμε όλους και ευχόμαστε να συνεχίσουν να μάχονται για τη γνώση και την απόκτηση τέτοιων εμπειριών?