Παραδοσιακοί χοροί

Τμήμα εκμάθησης παραδοσιακών χορών για εκπαιδευτικούς και γονείς

Από την ερχόμενη Πέμπτη 21 Ιανουαρίου 2016 θα λειτουργήσει στο σχολείο τμήμα παραδοσιακών χορών διάρκειας 2 μηνών. Στόχος της δράσης αυτής είναι οι γονείς που θέλουν, μαζί με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, να μπορούν να συμμετέχουν χορεύοντας στην παράσταση υποδοχής της Ευρωπαϊκής ομάδας που θα γίνει την Τρίτη 15 Μαρτίου 2016 στην περιφερειακή ενότητα Εύβοιας. Είναι επιθυμητό το τμήμα να είναι μεικτό να αποτελείται δηλαδή από άντρες και γυναίκες. Το μάθημα θα γίνεται με τη λήξη των μαθημάτων 13:15 με 14:00 μμ και θα διδάσκει η κα Μανούσου Δήμητρα.

Παραδοσιακές φορεσιές

Στην μουσικοχορευτική παράσταση (15 Μαρτίου 2016) θα συμμετέχουν όλα τα παιδιά του σχολείου . Θα φορούν παραδοσιακές φορεσιές από όλη την Ελλάδα. Οι στολές αυτές θα ενοικιαστούν και τα έξοδα θα επιβαρύνουν τους ίδιους τους γονείς των παιδιών. Προκειμένου να μειωθεί το ποσό αυτό, καθώς όμως και για να αναδειχθεί η παραδοσιακή φορεσιά που αποτελεί οικογενειακό κειμήλιο, θα παρακαλούσαμε θερμά να μας ενημερώσετε μέχρι τα μέσα της επόμενης εβδομάδας (20-01-16) εάν διαθέτετε παραδοσιακή φορεσιά, από ποια περιοχή είναι και αν μπορείτε να τη δανείσετε στο σχολείο για τις ανάγκες της παράστασης.

Σας ευχαριστούμε και περιμένουμε την απάντησή σας και τη συμμετοχή σας στο χορευτικό τμήμα.