Ομαδικό Περιβαλλοντικό Παιχνίδι - Αποτελέσματα

Στο σχολείο μας παίξαμε όλοι μαζί ένα περιβαλλοντικό παιχνίδι που διήρκεσε ένα μήνα. Στο παιχνίδι αυτό επιβραβεύονταν φιλικές προς το περιβάλλον συμπεριφορές με πράσινους βαθμούς. Για παράδειγμα, εάν ένα παιδί μια μέρα έφερνε οργανικά υπολείμματα και τα έριχνε στον κομποστοποιητή, έπαιρνε έναν πράσινο βαθμό.

Οι βαθμοί καταγράφονταν στα φυλλάδια του παιχνιδιού που τοποθετήθηκαν σε κάθε τάξη από τα μέλη εκλεγμένων τριμελών επιτροπών (μαθητές) που συνεργάζονταν με το δάσκαλο της κάθε τάξης. Καθημερινά αθροίζονταν οι βαθμοί του κάθε παιδιού. Στο τέλος του μήνα βγήκε το ομαδικό σύνολο βαθμών για την κάθε τάξη. Το άθροισμα αυτό διαιρέθηκε με τον αριθμό των παιδιών και βγήκε ένας μέσος όρος-δείκτης για την κάθε τάξη. Νικήτρια τάξη ήταν η Γ' δημοτικού. Στην πραγματικότητα, όμως, νικητές ήταν όλα τα παιδιά γιατί δραστηριοποιήθηκαν προς ένα κοινό στόχο και άλλαξαν το περιβάλλον και την καθημερινότητα στο σχολείο τους. Για το λόγο αυτό, όλοι οι μαθητές πήραν αναμνηστικά διπλώματα συμμετοχής. Ένα μεγάλο μπράβο και στους γονείς που στήριξαν με τον τρόπο τους τα παιδιά τους σε αυτή τη δράση μας.