Ιταλία

2η Κινητικότητα μαθητών

18/10/2015-24/10/2015

VARESE της Β.Ιταλίας

Από τις 18/10/2015 έως 24/10/2015 το δημοτικό σχολείο Μύτικα πραγματοποίησε τη 2η κινητικότητα μαθητών στην πόλη Varese της Β.Ιταλίας στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ «Don't worry-Be healthy". Στο πρόγραμμα συμμετείχαν -μετά από δήλωση συμμετοχής- τρεις μαθητές της Ε΄τάξης: Αικατερίνη Τσαλιαγκού, Γιώργος Μιχαήλ και Βασίλης Μπατζάκης με τη συνοδεία δύο εκπαιδευτικών του σχολείου: Δήμητρα Πετρογιάννη και Αικατερίνη Τσεκούρα. Εκεί συναντήθηκαν και συνεργάστηκαν με μαθητές και εκπαιδευτικούς από 10 άλλες χώρες της Ευρώπης.

Οι προσδοκίες των παιδιών για το ταξίδι ήταν:

1. Να κάνουν καινούριους φίλους
  2. Να δουν νέα μέρη
  3. Να δοκιμάσουν νόστιμα φαγητά
  4. Να επισκεφτούν ωραία μέρη
  5. Να γνωρίσουν τον πολιτιμό τους

Όλη η αποστολή επισκέφτηκε τέσσερα σχολεία στην πόλη Varese και ξεναγήθηκε στο ιστορικό κέντρο της πόλης. Πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις σε 2 μεγάλα καταπράσινα πάρκα, όπου όλοι απολαύσαμε στιγμές ξεκούρασης και διασκέδασης. Τα παιδιά έκαναν ακόμη διάφορες δραστηριότητες σχετικές με τη διατροφή (παρουσίασαν συνταγές και παραδοσιακά τραγούδια της χώρας τους, συμμετείχαν στην παρασκευή παραδοσιακών ιταλικών φαγητών και γλυκών και έπαιξαν παιχνίδια σχετικά με τη διατροφή).

Ακόμη, όλη η αποστολή πραγματοποίησε επίσκεψη στην EXPO του Μιλάνου και στο κέντρο του Μιλάνου όπου επισκέφτηκαν το «Duomo» περπάτησαν στην ιστορική σκεπαστή αγορά, όπου έχουν την έδρα τους διάσημοι οίκοι μόδας.

Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στη λίμνη «Varese» και στο βουνό "SacroMonte", όπου θαύμασαν την ομορφιά της φύσης μέσα από ένα ορειβατικό μονοπάτι.

Τέλος, στις 24/10/15, αναχωρήσαμε για την Ελλάδα έχοντας ευχάριστες αναμνήσεις, πλούσιες εμπειρίες αλλά και νέες φιλίες με μαθητές άλλων χωρών!!!!!

Φύλλο αξιολόγησης μαθητών για την κινητικότητα