Κινητικότητα στην Πορτογαλία

4η Κινητικότητα μαθητών

18/04/2016 - 22/04/2016

Tomar της Πορτογαλίας

Από τις 18/04/2016 έως 22/04/2016 πραγματοποιήθηκε η 4η κινητικότητα μαθητών στο "Tomar" της Πορτογαλίας στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus +. Οι τρεις μαθητές: Μπάος Βαγγέλης (Στ΄τάξη), Μιχαήλ Γιώργος (Ε΄τάξη) και Μπατζάκης Βασίλης (Ε΄τάξη), με τη συνοδεία τριων εκπαιδευτικών του σχολείου, παρέμειναν την πρώτη μέρα στη Λισαβόνα, είδαν το δυτικότερο άκρο της Ευρώπης -το CabodaRoca, επισκέφτηκαν τη γραφική Sintra- την πόλη των ρομαντικών ποιητών και αναχώρησαν για το Tomar, όπου παρέμειναν τις υπόλοιπες ημέρες.

Ξεναγήθηκαν σε αξιοσημείωτα μνημεία της πόλης και συμμετείχαν σε δραστηριότητες που διοργάνωσαν τα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα. Συμμετείχαν σε φιλανθρωπικό αγώνα δρόμου, σε εργαστήρια ανακύκλωσης και μαγειρικής, παρακολούθησαν θεατρικές παραστάσεις με θέμα την υγιεινή διατροφή, συμμετείχαν σε παιδαγωγικά παιχνίδια , ενώ «γύρισαν» και μία ταινία- με θέμα την υγιεινή διατροφή και την άσκηση- με τίτλο "Abduction" και πρωταγωνιστές τους μικρούς μαθητές όλων των ευρωπαϊκών αποστολών (Πολωνίας, Βουλγαρίας, Σλοβακίας, Λετονίας, Ιταλίας, Κύπρου, Ρουμανίας, Ισπανίας, Ελλάδας, Πορτογαλίας, Τουρκίας), που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί (όλων των χωρών) επέστρεψαν στις χώρες τους έχοντας στις «αποσκευές» τους γνώσεις, έχοντας δημιουργήσει φιλίες και συμπάθειες και έχοντας «ανοίξει» ένα παράθυρο στον κόσμο! Ήταν μία μοναδική εμπειρία που θα τους μείνει αξέχαστη!!