Παρουσίαση στο Δημοτικό Θέατρο Χαλκίδας

Την Τρίτη 7/6, μαθητές από την Γ΄, την Δ', την Ε΄ και την Στ΄ τάξη καθώς και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, παρευρέθηκαν στο θέατρο «Παπαδημητρίου»στην Χαλκίδα σε συνάντηση Δημοτικών σχολείων (μαθητών και εκπαιδευτικών) από την Εύβοια που οργανώθηκε από την υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων της Π/βάθμιας Ευβοίας, κ. Θάλεια Καλαμπαλίκη. Σκοπός της συνάντησης ήταν η παρουσίαση περιβαλλοντικών, πολιτιστικών προγραμμάτων και προγραμμάτων αγωγής υγείας, που υλοποιήθηκαν από ορισμένα δημοτικά σχολεία κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Η πρώτη παρουσίαση του σχολείου μας αφορούσε τη «Διαχείριση Απορριμμάτων». Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας, παρουσιάστηκαν κάποιες από τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο, σε ό,τι αφορά στην προστασία του περιβάλλοντος. Επιπλέον, μέσα από την παρουσίαση αλλά και μέσα από ένα μικρό θεατρικό δρώμενο, οι μαθητές μας τόνισαν τη σπουδαιότητα της προστασίας του περιβάλλοντος και έδωσαν ιδέες για το πώς να κάνουμε το περιβάλλον βιώσιμο!

Δείτε την παρουσίαση εδώ.

Στη συνέχεια, οι μαθητές του σχολείου μας που συμμετείχαν σε κινητικότητες στο εξωτερικό (Erasmus+) παρουσίασαν τις εντυπώσεις τους από την εμπειρία τους στη συμμετοχή εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων στις άλλες χώρες.

Τέλος, παρουσιάστηκε η κινητικότητα στην Ελλάδα (14 ? 20/03/2016), όπου το σχολείο μας υποδέχτηκε εκπαιδευτικούς και μαθητές από τις 10 χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα του Erasmus+ "Don't worry, be healthy".