Οι συνωμότες της τσουγκράνας...στην αυλή μας

Σήμερα, Τετάρτη 8 Ιουνίου, επισκέφτηκε το σχολείο μας η συγγραφέας και μέλος της οργάνωσης WWF κ. Σβορώνου Ελένη, για να παρουσιάσει το βιβλίο της "Οι συνωμότες της τσουγκράνας "- θέμα περιβαλλοντικό.

Οι μαθητές παρακολούθησαν παρουσιάσεις σχετικά με :την παχυσαρκία, τις αλλεργίες, τη φθορά των δοντιών, το σακχαρώδη διαβήτη από την εκπαιδευτικό του σχολείου κ. Εύη Σπανού καθώς και δρώμενα τα οποία αφορούσαν τη διαχείριση των απορριμμάτων από τους μαθητές της Ε΄τάξης. Όλες αυτές οι παρουσιάσεις αφορούσαν το σωστό τρόπο διατροφής και άσκησης στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus plus.

Δείτε την παρουσίαση εδώ.

Στη συνέχεια, η κ. Σβορώνου παρουσίασε το βιβλίο της στους μικρούς μαθητές. Η παρουσίαση έγινε βιωματικά. Οι μαθητές δραματοποίησαν κατά κάποιο τρόπο την ιστορία. Κατόπιν, οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και γνώρισαν καλύτερα την αυλή του σχολείου τους, παρατηρώντας και αποτυπώνοντας με ζωγραφική πράγματα που τους άρεσαν και πράγματα που δεν τους άρεσαν σ' αυτή.

Αργότερα οι μαθητές χωρισμένοι ανά δύο τάξεις και σε επιμέρους ομαδούλες συμμετείχαν σε διαγωνισμό αφίσας με θέμα την επαναχρησιμοποίηση και την ανακύκλωση των απορριμμάτων.

Οι μαθητές θα ψηφίσουν και θα επιλέξουν την καλύτερη....