Πολωνία

Συντονιστική Κινητικότητα στην Πολωνία
02 - 06/06/2016

Από 2 έως 6-6-2016 πραγματοποιήθηκε η τελευταία κινητικότητα στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ που υλοποιεί το σχολείο μας σε συνεργασία με άλλες 10 χώρες με θέμα τον υγιεινό τρόπο ζωής και την προστασία του περιβάλλοντος.

Η κινητικότητα αυτή είχε συντονιστικό χαρακτήρα και έλαβε μέρος στην Πολωνία, στην περιοχή SiedlecDuzym?Kozieglowy, στο σχολείο «SzkolaPodstawowa w SiedlcuDuzym». Οι εκπαιδευτικοί: Σπανού Παρασκευή και Μανούσου Δήμητρα εκπροσώπησαν το σχολείο μας.

Η συνάντηση αυτή είχε ως σκοπό τη συζήτηση θεμάτων που αφορούσαν στην πορεία του προγράμματος, όπως τον βαθμό επίτευξης των αρχικών στόχων που τέθηκαν, την παρουσίαση των προϊόντων του project και παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας που πραγματοποίησε το σχολείο μας, σχετικά με την αλλαγή της στάσης των μαθητών, των γονιών τους και των εκπαιδευτικών απέναντι σε περιβαλλοντικά θέματα και θέματα υγιεινού τρόπου ζωής, κατά την υλοποίηση του προγράμματος, διάρκειας 2 ετών.

Κατά την παραμονή μας, διοργανώθηκε μια γιορτή (Erasmus+ Fair) στο πολωνικό σχολείο, όπου κάθε χώρα-εταίρος, παρουσίασε παραδοσιακά προϊόντα, εικόνες και φαγητά από τη χώρα του, με σκοπό οι Πολωνοί μαθητές, οι γονείς τους και οι κάτοικοι της περιοχής να γνωρίσουν καλύτερα τις συμμετέχουσες χώρες.

Στα πλαίσια της κινητικότητας στην Πολωνία, επισκεφθήκαμε την περιοχή Zakopane, όπου είχαμε την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με τη φύση και να γνωρίσουμε τη χλωρίδα και την πανίδα του τόπου, καθώς επίσης πραγματοποιήθηκε και ολιγόωρη επίσκεψη στην πόλη της Κρακοβίας.