Αναδάσωση

Την Πέμπτη 2/4/2015 οι μαθητές των Α΄, Β΄, Στ' τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν σε αναδάσωση στην περιοχή Άγιος Γεώργιος στο Καλοχώρι-Παντείχι. Η συγκεκριμένη δράση είχε οργανωθεί από την υπεύθυνη Αγωγής Υγείας, κα Θάλεια Καλαμπαλίκη σε συνεργασία με το δασαρχείο Χαλκίδας καθώς και τους τοπικούς φορείς.
Στη δράση συμμετείχαν ακόμη 400 μαθητές, της ευρύτερης περιοχής της Χαλκίδας, με τους δασκάλους τους. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί που τους συνόδευαν κατάφεραν με τις υποδείξεις, τη βοήθεια, την καθοδήγηση και την συνδρομή των υπευθύνων του Δασαρχείου Χαλκίδας, να ανοίξουν λάκκους και να φυτέψουν διάφορα είδη δέντρων σε μία περιοχή που τα περασμένα έτη είχε παραδοθεί στην πύρινη λαίλαπα.

Μετά το τέλος της δεντροφύτευσης προσφέρθηκαν σάντουιτς και νερό σε μαθητές και δασκάλους-μια πρωτοβουλία των τοπικών αρχών.
Οι μαθητές αποχώρησαν ευχαριστημένοι και έχοντας συνειδητοποιήσει τη σημασία του δάσους για την ύπαρξη της ζωής και έχοντας μείνει ικανοποιημένοι με τη συμβολή τους στη δημιουργία ενός πνεύμονα οξυγόνου στην περιοχή.