Τίτλοι τέλους...

Στη γιορτή λήξης του σχολικού έτους, ένα μεγάλο μέρος ήταν αφιερωμένο στο πρόγραμμα Erasmus+.

Καθώς το διετές (2014-2016) ευρωπαϊκό πρόγραμμα που συμμετέχει το Δημοτικό Σχολείο Μύτικα φτάνει στο τέλος του, παρουσιάσαμε στους καλεσμένους μας τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν αυτά τα 2 χρόνια στο σχολείο μας σχετικά με τον υγιεινό τρόπο ζωής και την προστασία του περιβάλλοντος καθώς και τα οφέλη που αποκομίστηκαν.

Αναφέρθηκαν οι αρχικοί στόχοι του προγράμματος, οι τρόποι επίτευξής τους και τέλος ο βαθμός στον οποίο επηρεάστηκε η σχολική κοινότητα.

Οι μαθητές μας οι οποίοι συμμετείχαν στις κινητικότητες στο εξωτερικό, μίλησαν για την εμπειρία τους και σχολίασαν μέσα από φωτογραφίες τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες, στις οποίες έλαβαν μέρος, στα σχολεία των εταίρων μας. Επιπλέον, δείξαμε την ταινία του Erasmus+, η οποία γυρίστηκε στην Πορτογαλία με ηθοποιούς μαθητές από τις 11 χώρες, έχοντας ως θέμα τον υγιεινό τρόπο ζωής. Την ταινία, μπορείτε να τη δείτε εδώ.

Τέλος, παρουσιάστηκε η εβδομάδα φιλοξενίας στην Ελλάδα (3η κινητικότητα μαθητών στην Ελλάδα), στους γονείς και στους υπόλοιπους καλεσμένους μας, μέσα από τα μάτια των μαθητών!

Κατά τη διάρκεια αυτών των 2 χρόνων, γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί, πέρα από τις ομαδικές ενημερωτικές συγκεντρώσεις που οργανώνονταν, είχαν τη δυνατότητα να ενημερώνονται για τις κινητικότητες και τις δράσεις του σχολείου μας, σε ό, τι αφορά στο Erasmus+, μέσα από τις αναρτήσεις μας στον τύπο (εφημερίδα), στην ιστοσελίδα μας αλλά και στους πίνακες ανακοινώσεων του σχολείου.