Πολωνία-Σλοβακία-Λετονία

Erasmus+,  26/3/2015

Στα παίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ πραγματοποιούνται εκπαιδευτικά σεμινάρια στις ευρωπαϊκές χώρες που συνεργάζονται, στα οποία συμμετέχουν εκπαιδευτικοί του σχολείου μας και των άλλων ευρωπαϊκών σχολείων της σχολικής σύμπραξης (κινητικότητα εκπαιδευτικών). Στα σεμινάρια αυτά οι εκπαιδευτικοί γνωρίζονται μεταξύ τους, ανταλλάσσουν απόψεις, επισκέπτονται τα άλλα σχολεία και εργάζονται συλλογικά πάνω σε κοινά εκπαιδευτικά προγράμματα και στόχους. Στη συνέχεια, όταν επιστρέφουν στη χώρα τους και στο σχολείο τους, διαχέουν όλη αυτή την εμπειρία στη σχολική κοινότητα, ώστε να υπάρχουν επιρροές και οφέλη για όλους.

Τη φετινή σχολική χρονιά πραγματοποιήθηκαν μέχρι τώρα τρεις τέτοιου είδους επιμορφώσεις, στην Πολωνία (11-17/12/2014), στη Σλοβακία (02-08/02/2015) και στη Λετονία (08-14/03/2015).

Πολωνία

100 0360           100 0734

Σλοβακία

DSCN0925                DSCN0954

Λετονία

100 1675            DSCN1680

DSCN1673

Πολλές φορές στις επισκέψεις αυτές συμμετέχουν μαθητές του σχολείου, όπως αυτή που πρόκειται να γίνει αμέσως μετά τις διακοπές του Πάσχα στη Ρουμανία. Τρεις μαθήτριες του σχολείου μας θα ταξιδέψουν με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους , θα παρακολουθήσουν εργαστήρια στο σχολείο, θα γνωρίσουν συνομήλικα παιδιά, θα συμμετέχουν σε εκδρομές και σε ενδιαφέρουσες δράσεις και θα έχουν τη δυνατότητα να μιλήσουν και να επικοινωνήσουν σε μια άλλη γλώσσα εκτός από τη μητρική τους.

Και κάτι αξιοσημείωτο, θα ζήσουν μια εβδομάδα μακριά από τους γονείς τους!