Κύπρος

Erasmus Plus / Κύπρος / 28- 30 Απριλίου 2015

Το διήμερο 28 και 29 Απριλίου 2015 η Ευρωπαϊκή μας ομάδα συναντήθηκε στην Κύπρο, το νησί της Αφροδίτης. Το ομώνυμο αγαλματάκι μας έδωσαν δώρο οι Κύπριοι συνάδελφοι, να στολίζει το σχολείο μας και να μας θυμίζει το ..."χρυσοπράσινο φύλλο" και τις κοινές μας εμπειρίες! Η συνάντησή μας ήταν η δεύτερη συντονιστική ?η πρώτη έγινε στην Πολωνία με την έναρξη της σχολικής σύμπραξης. Στη συντονιστική αυτή συνάντηση έγινε αποτίμηση της κοινής μας εκπαιδευτικής δράσης στο σχολείο σε θέματα υγιεινού τρόπου ζωής και προστασίας του περιβάλλοντος, και ανταλλαγή εμπειριών. Προγραμματίσαμε, επίσης, τις εκπαιδευτικές μας δράσεις για το δεύτερο έτος του Ευρωπαϊκού προγράμματος και συζητήσαμε για την επόμενη κινητικότητα με συνοδεία μαθητών των σχολείων μας τον Οκτώβριο του 2015 στο Varese της Ιταλίας. Πέρα από τα εκπαιδευτικά οφέλη τέτοιες συναντήσεις έχουν επιδράσεις πολλαπλές στον άνθρωπο-εκπαιδευτικό, αυτόν δηλαδή που διδάσκει με «αυτό που είναι». Και «αυτό που είναι» σφυρηλατείται ανεκτίμητα με τα ταξίδια αυτά και την αλληλεπίδραση με ανθρώπους από άλλες χώρες ενός όμως ολόιδιου πλανήτη!

Δήμητρα Μανούσου (ΠΕ11)