Ρουμανία

18/4/2015 ? 24/4/2015
Amara Romania
Don't worry, be healthy

Στις 18/4/2015 δύο μαθήτριες της Στ' τάξης και μία της Γ' τάξης μαζί με τις δασκάλες τους Σπανού Παρασκευή και Χατζή Ουρανία ταξίδεψαν στη Ρουμανία στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus + που πραγματοποιεί το σχολείο μας από την αρχή της σχολικής χρονιάς. Μαζί με την ελληνική αποστολή υπήρχαν μαθητές από άλλες 9 χώρες.
Η κινητικότητα αυτή ήταν αφιερωμένη στα παιδιά, που είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν περισσότερα πράγματα για το περιβάλλον (τον αέρα, το νερό και το έδαφος), να παρακολουθήσουν παρουσιάσεις που είχαν ετοιμάσει ειδικά οι μαθητές του σχολείου "George Valsan" Amara με αυτό το θέμα, να συμμετέχουν ενεργά σε δραστηριότητες ακόμα και να πειραματιστούν οι ίδιοι οι μαθητές με ειδικό εξοπλισμό.

Μας δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε και άλλα γνωστά μέρη της Ρουμανίας όπως το κάστρο Peles, το περίφημο Bran Castle (το κάστρο του Δράκουλα) και την πρωτεύουσα της το Βουκουρέστι.

Η πραγματοποίηση μιας μεγάλης γιορτής στις 23/4 στο χώρο του σχολείου ήταν η κορύφωση όλων των εκδηλώσεων. Οι μαθητές της Ρουμανίας μας παρουσίασαν ένα φανταστικό πρόγραμμα με χορούς και τραγούδια της χώρας τους, αλλά και οι μαθητές όλων των χωρών παρουσίασαν ένα μικρό δρώμενο χαρακτηριστικό της χώρας τους. Αυτό που προκάλεσε μεγάλο ενθουσιασμό ήταν οι στολές που δημιούργησαν οι μαθητές όλων των χωρών από ανακυκλώσιμα υλικά (eco customs).

Ήταν μια ανεπανάληπτη εμπειρία που μας άφησε τις ωραιότερες αναμνήσεις.

Χατζή Ουρανία