Βουλγαρία

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ

03/05/2015 - 09/05/2015

Στις 03/05/2015 έως 09/05/2015 πραγματοποιήθηκε η κινητικότητα στο Svistov της Βουλγαρίας, όπου συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Πετρογιάννη Δήμητρα και Τσεκούρα Αικατερίνη. Το θέμα του σεμιναρίου αφορούσε τον εθισμό στην τεχνολογία, το διαδίκτυο, τις ουσίες και τα ψώνια.
Η παρουσίαση έγινε στο Δημοτικό σχολείο "ΦΙΛΙΠ ΣΑΚΕΛΕΡΕΓΙΕΒΙΤΣ". Οι μαθητές φορώντας παραδοσιακές φορεσιές του τόπου τους υποδέχτηκαν τους εκπαιδευτικούς όλων των χωρών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα προσφέροντας παραδοσιακά εδέσματα.

Στη συνέχεια χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και έπειτα στην αίθουσα του σεμιναρίου ξεκίνησε η παρουσίαση του θέματος και ακολούθησε συζήτηση.
Η αποστολή των εκπαιδευτικών επισκέφτηκε, ακόμη, ένα φυσικό πάρκο στον ποταμό Δούναβη καθώς κι ένα σημείο του υδροβιότοπου.

Η ξενάγηση συνεχίστηκε σε πολλούς ορθόδοξους ναούς, σε ρωμαϊκά ευρήματα, σ' ένα παραδοσιακό χωριό, το "ΕΤΑΡ" και στην παλιά πρωτεύουσα της Βουλγαρίας "ΒΕΛΙΚΟ ΤΑΡΝΟΒΟ'.

Η εκπαιδευτική παρουσίαση τελείωσε την Πέμπτη 07/05/2015 και το απόγευμα πραγματοποιήθηκε μια τελετή ανάμματος δαυλών και πορεία, η οποία ξεκίνησε από το σχολείο "ΦΙΛΙΠ ΣΑΚΕΛΕΡΕΓΙΕΒΙΤΣ" προς την πλατεία του Svistov με τη συνοδεία της Φιλαρμονικής.

Την Παρασκευή 08/05/2015-τελευταία μέρα του σεμιναρίου-πραγματοποιήθηκε επίσκεψη και ξενάγηση στη Σόφια.

Ήταν μία μοναδική και ανεπανάληπτη εμπειρία.