Dobar dan-Καλημέρα

Reaching out through Skype

Στο σχολείο μας σήμερα Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2016 κάναμε μια τηλεδιάσκεψη και επικοινωνήσαμε με τους μαθητές ενός δημοτικού σχολείου από την Κροατία, στα πλαίσια της ευρωπαϊκής σχολικής σύμπραξης ''Reaching out through Skype'', στην οποία συμμετέχει το σχολείο μας για το σχολικό έτος 2016-2017. Τους παρουσιάσαμε τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου: πότε την γιορτάζουμε, γιατί και με ποιον τρόπο.
Την συνδέσαμε με τον κίνδυνο του φασισμού που ελλοχεύει και σήμερα στα μυαλά των ανθρώπων και στις πράξεις μερικών χωρών απέναντι στους σημερινούς, αβοήθητους, εκδιωγμένους ανθρώπους, τους πρόσφυγες...

IMG 66001

IMG 66021

Ακόμη, τραγουδήσαμε ένα κροατικό τραγούδι και χαιρετίσαμε τους καινούριους μας φίλους στη γλώσσα τους. Τέλος, είδαμε τη δική τους παρουσίαση. Μας έδειξαν μια δική τους γιορτή και μας τραγούδησαν το ''Αν όλα τα παιδιά της γης'' στα ελληνικά.
Τη δράση μας την παρακολούθησαν και γονείς.
Ήταν μια ξεχωριστή επικοινωνία!
Τις επόμενες μέρες θα πραγματοποιηθεί άλλη μια τηλεδιάσκεψη με ένα δημοτικό σχολείο του Βελγίου.