Επιστολή στο Δήμαρχο

Μύτικας, 3/10/2016

Αγαπητέ κ. δήμαρχε,

Σας στέλνουμε αυτή την επιστολή για να σας ζητήσουμε την κατασκευή ενός ποδηλατόδρομου στην περιοχή μας, στο Μύτικα. Το ποδήλατο είναι από τα πιο αγαπητά και διαδεδομένα μεταφορικά μέσα σε όλο τον κόσμο, το οποίο σχεδόν όλοι το έχουμε αγαπήσει και λατρέψει από την παιδική μας ηλικία.

Οι λόγοι που ζητάμε αυτό τον ποδηλατόδρομο είναι αρχικά για να εξασφαλιστεί η ασφάλεια των ατόμων που κάνουν ποδήλατο. Το ποδήλατο θα πρέπει να γίνει τρόπος ζωής, καθώς μας δίνει την ευκαιρία να γυμναστούμε ολοκληρωτικά. Συγκεκριμένα γυμνάζεται το σώμα μας, οι μύες μας, καθώς επίσης το μυαλό και το πνεύμα μας. Ας μην παραλείπουμε το γεγονός ότι το ποδήλατο είναι ένας τρόπος για δημιουργική απασχόληση άρα και αποφυγή της καθιστικής ζωής αλλά και αποβολής του στρες και του άγχους. Επιπλέον με την κατασκευή του ποδηλατόδρομου θα δοθεί η ευκαιρία σε πολλά παιδιά που δεν ξέρουν να κάνουν ποδήλατο, να μάθουν.

Ένας ακόμα λόγος είναι η εξοικονόμηση ενέργειας στα καύσιμα καθώς το ποδήλατο δεν χρειάζεται καθόλου καύσιμα. Ως συνέπεια δεν μολύνεται το περιβάλλον από διάφορους ρύπους και επομένως θα συμβάλλουμε σε έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής. Το ποδήλατο δε ρυπαίνει τον αέρα, αφού δεν έχει εξάτμιση όπως το μηχανάκι. Δε ρυπαίνει τα ύδατα με διάφορα υγρά όπως υγρά φρένων, λάδια κ.ά. που έχουν τα αυτοκίνητα και το πιο σημαντικό δεν προκαλεί ηχορύπανση. Επίσης η χρήση του ποδηλάτου επιφέρει εξοικονόμηση στα χρήματά μας, αφού δεν πληρώνουμε για κάποια καύσιμο.

Κάτι που είναι πολύ σημαντικό για εμάς τα παιδιά είναι οι παρέες. Με την κατασκευή ποδηλατόδρομου θα μαζευόμαστε παρέες για να κάνουμε βόλτα με τα ποδήλατά μας, οπότε ενισχύεται η φιλία μας και η συντροφικότητά μας και οι γονείς μας θα είναι πιο καθησυχασμένοι με την ιδέα της ποδηλατοβόλτας σε ειδικά διαμορφωμένο και προσεγμένο χώρο. Κάτι που είναι σημαντικό από την άλλη πλευρά για τους γονείς είναι η εξοικονόμηση χρόνου, αφού το πρωί αφού δε θα χρειάζεται να μας μεταφέρουν στο σχολείο αλλά θα πηγαίνουν μόνοι μας με τη χρήση του ποδηλατόδρομου.

Ελπίζουμε τα επιχειρήματά μας να σας πείσουν και να δώσετε την άδεια αλλά να κάνετε και τις απαραίτητες ενέργειες για τη δημιουργία αυτού του ποδηλατόδρομου που τόσο πολύ θέλουμε. Ας είμαστε η επόμενη πόλη και συγκεκριμένα περιοχή που θα γίνει γνωστή για την καθημερινή χρήση του ποδηλάτου, όπως είναι τα Τρίκαλα, η Καρδίτσα, η Κομοτηνή και τόσες άλλες πόλεις στην Ελλάδα.

Θα θέλαμε βέβαια να σας δώσουμε στα χέρια αυτή την επιστολή. Προσπαθήσαμε όμως να κλείσουμε κάποιο ραντεβού μαζί σας αλλά μας είπαν ότι είστε απασχολημένος και θα μας ειδοποιήσετε όταν μπορείτε να μας δείτε. Εξάλλου υπάρχουν και άλλα θέματα που θα θέλαμε με την ευκαιρία να μοιραστούμε μαζί σας!

Σας ευχαριστούμε πολύ για την προσοχή σας και αναμένουμε σύντομα την απάντηση σας.

Οι μαθητές της Ε? και της Στ? του

Δημοτικού Σχολείου Μύτικα