Επιστολή προς το δήμο Χαλκίδας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                         Μύτικας, 14/09/15

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ,ΠΑΙΔΕΙΑΣ &                                                    Αρ. Πρωτ.:

ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ                                                    Προς:    Δήμαρχος Χαλκίδας

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Π.&Δ.                                      Τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου

ΕΚΠ/ΣΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ                                           Κοιν.:   Σχολική Επιτροπή

5/ΘΕΣΙΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜ. ΣΧ. ΜΥΤΙΚΑ                              Α/θμια Εκπ/ση Ευβοίας

Αρχείο μας

Ταχ. Δ/νση:    Μύτικας

Πόλη-ΤΚ:        Χαλκίδα-34100

Πληροφορίες:  Δήμητρα Μανούσου

Τηλ. :             2221055255

Φαξ:               2221054689

Ηλ. Ταχυδρ.:   Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ιστότοπος:      dim-mytik.eyv.sch.gr

Θέμα: Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus Plus / συνεργασία σχολείου και δήμου
κατασκευαστικά έργα στο σχολείο

Το σχολείο μας συμμετέχει σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα σχολικής σύμπραξης Erasmus plus με τίτλο"Building potential of school in areas of healthy lifestyle and protecting environment the way of balanced student's development." («Χτίζοντας το δυναμικό του σχολείου για τον υγιεινό τρόπο ζωής και την προστασία του περιβάλλοντος με την ισορροπημένη ανάπτυξη των μαθητών»). Στα πλαίσια της δράσης αυτής συνεργαζόμαστε με άλλα δέκα ευρωπαϊκά σχολεία από διαφορετικές χώρες της Ευρώπης: Πολωνία, Τουρκία, Βουλγαρία, Σλοβακία, Κύπρο, Ρουμανία, Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία και Λετονία. Το πρόγραμμα αυτό θα διαρκέσει δύο έτη, στη διάρκεια των οποίων, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας σε συνεργασία με τους δασκάλους τους θα μελετήσουν τη σημασία του υγιεινού τρόπου ζωής και της προστασίας του περιβάλλοντος. Τα οφέλη από αυτή την εκπαιδευτική δράση είναι πολλαπλά και σχετίζονται με ολόκληρη τη σχολική κοινότητα και την τοπική κοινωνία. Προβλέπονται ταξίδια σε όλες τις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα επιμορφωτικά, με συνοδεία των μαθητών και συντονιστικά της κοινής μας δράσης.

Εβδομάδα φιλοξενίας στη Χαλκίδα
Στα πλαίσια αυτής της κινητικότητας η χώρα μας, μέσω του σχολείου μας, θα φιλοξενήσει τον προσεχή Απρίλιο (17 με 23/04/16) για μία εβδομάδα αντιπροσωπεία πενήντα ατόμων, είκοσι εκπαιδευτικών και τριάντα μαθητών. Πρόκειται λοιπόν να προγραμματίσουμε τη φιλοξενία αυτή με πολλές εκπαιδευτικές δράσεις, εργαστήρια, ξεναγήσεις, συναντήσεις με πρόσωπα και φορείς κ.α.
Προκειμένου να αποτελέσει αυτή η εβδομάδα μια ποιοτική εμπειρία για όλη τη σχολική κοινότητα αλλά και την τοπική κοινωνία θα θέλαμε να σας ζητήσουμε να γίνουν στο σχολείο μας τρεις βελτιωτικές παρεμβάσεις:

1ον : κατασκευή μικρής κερκίδας δύο σκαλοπατιών μπροστά από το γήπεδο του μπάσκετ
2ον: κατασκευή υπόστεγου χώρου στο προαύλιο και
3ον : στρώσιμο του δαπέδου του μπάσκετ με ειδικό υλικό για εξωτερικούς αθλητικούς χώρους

Τις παραπάνω κατασκευές έχουμε ζητήσει επανειλημμένα από το Δήμο με αντίστοιχα έγγραφα στο παρελθόν, καθώς είναι απαραίτητες για τη λειτουργία του σχολείου μας, για λόγους που αναφέρονται λεπτομερώς στα παραπάνω έγγραφα, χωρίς όμως να έχουμε λάβει καμία απάντηση μέχρι τώρα.
Επίσης θα θέλαμε να ζητήσουμε από το δήμο να μας ενισχύσει οικονομικά σε αυτή μας τη δράση στα ακόλουθα:

1) Να τυπωθούν αναμνηστικά μπλουζάκια, πάνινες τσάντες και μπλοκάκια με το λογότυπο του Ευρωπαϊκού προγράμματος καθώς και αυτόν του σχολείου μας
2) Να μας παρέχει μεταφορικό μέσο για τις μετακινήσεις της Ευρωπαϊκής ομάδας
         ? καθημερινά στο σχολείο και μέσα στην πόλη της Χαλκίδας
         ? από και προς το αεροδρόμιο και
         ? την εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα και στο καταφύγιο της Δίρφης
3) Να δεξιωθούν οι καλεσμένοι μας μαζί με το Δήμαρχο, το σύλλογο γονέων και εκπροσώπους της Α/θμιας εκπ/σης σε κοινό γεύμα γνωριμίας
4) Να μας δοθεί η αίθουσα της περιφέρειας για να κάνουμε την υποδοχή στην ευρωπαϊκή ομάδα με μουσικοχορευτική εκδήλωση που θα οργανώσει το σχολείο μας.
5) Συνάντηση γνωριμίας και ενημέρωσης με το δήμαρχο, τον προϊστάμενο της Α/θμιας Εκπ/σης Εύβοιας και την πρόεδρο της σχολικής επιτροπής.
6) Αναμνηστικά δώρα από το δημαρχείο ή την περιφέρεια Εύβοιας.

Πιστεύοντας ακράδαντα ότι ο δήμος Χαλκίδας έχει όραμα και στηρίζει τις εκπαιδευτικές ανάγκες και τις πολιτιστικές πρωτοβουλίες των σχολείων, ελπίζουμε να έχουμε τη συνεργασία και την έμπρακτη βοήθειά σας. Μόνοι μας άλλωστε δυσκολευόμαστε να ανταποκριθούμε στις πολλές απαιτήσεις της εβδομάδας φιλοξενίας, που έχει πολλαπλά εκπαιδευτικά και όχι μόνο οφέλη για τους μαθητές , τους γονείς και τους πολίτες του δήμου μας.
Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Σας ευχαριστούμε θερμά και περιμένουμε το γρηγορότερο δυνατό την απάντησή σας.

Η Διευθύντρια                                                          Ο σύλλογος γονέων

Μανούσου  Δήμητρα