Περιβαλλοντική εκδήλωση για την ελιά

Στο πλαίσιο του πιλοτικού προγράμματος ευαισθητοποίησης και δράσης πολιτών για το περιβάλλον «Λούτσα Διρφύων ? Μεσσαπίων, το καθαρότερο χωριό της Εύβοιας» ο Πολιτιστικός Εξωραϊστικός Σύλλογος Λούτσας θα πραγματοποιήσει περιβαλλοντική εκδήλωση για την ελιά με τίτλο « ΓΙΟΡΤΗ ΛΑΔΙΟΥ » την Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015, στο χώρο του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Διρφύων Μεσσαπίων (παλιού Δημοτικού Σχολείου Λούτσας).

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει :

• Παρουσιάσεις - Εισηγήσεις και Έναρξη του προγράμματος Ανακύκλωσης Τηγανελαίων. Ώρα 11.30 ? 13.30

«Διατροφή και τοπικά προϊόντα»

Παρουσίαση από την περιβαλλοντική ομάδα του Δημοτικού Σχολείου Διρφύων

«Ελιά και περιβάλλον»

Παρουσίαση από τον Ανδρέα Ρηγόπουλο, γεωπόνο

«Το λάδι στη διατροφή»

Παρουσίαση από τη Σόνια Ανέστη, Καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας

«Ανακύκλωση τηγανελαίων»

Παρουσίαση από τη Θάλεια Καλαμπαλίκη, συντονίστρια του προγράμματος «Λούτσα Διρφύων ? Μεσσαπίων, το καθαρότερο χωριό της Εύβοιας»

• Ελαιομαγειρέματα -Δωρεάν Φαγητό και Ζωντανή Μουσική

Ώρα 13.30 ? 15.30

• Εργαστήριο Παρασκευής Αρωματικών Λαδιών. Ώρα 15.30

Εκδήλωση ενδιαφέροντος στο Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων τηλεφωνικά (22210-73410) ή με email (drastiriotites @ dipe. eyv. sch.gr ) μέχρι την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου.