Πάρε το πράσινο στα χέρια σου

Το Δημοτικό Το Δημοτικό Σχολείο Μύτικα παίρνει μέρος στο νέο διαγωνισμό της WWF !

Ανακάλυψε το πράσινο της πόλης σου

Κουράστηκες να επισκέπτεσαι συνέχεια τους ίδιους χώρους πρασίνου για ξεκούραση, περπάτημα, άθληση, παιχνίδι με τα παιδιά, βόλτα με το σκύλο; Θες να ανακαλύψεις πράσινες οάσεις που δεν ήξερες την ύπαρξή τους;Με το Greenspaces η καταγραφή ενός χώρου πρασίνου γίνεται παιχνιδάκι. Χρειάζονται μόνο 2 λεπτά για να προσθέσεις κι εσύ το λιθαράκι σου.

Η διαδικασία συμμετοχής του σχολείου είναι πολύ απλή. Όσοι συμμετέχετε από το σχολείο (εκπαιδευτικοί, παιδιά και γονείς) θα πρέπει να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε στα κινητά τους την εφαρμογή WWF Greenspaces.

Αφού εγκαταστήσετε την εφαρμογή, θα πρέπει να κάνετε sign-in. Όλοι οι συμμετέχοντες από το σχολείο θα πρέπει να συνδεθούν στην εφαρμογή με τους ίδιους κωδικούς πρόσβασης.

Για το σχολείο μας, οι κωδικοί πρόσβασης είναι οι εξής:

Username: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Password: dimmytikeyv

Τώρα όλοι είστε έτοιμοι να καταγράψετε χώρους πρασίνου.

Αφιερώστε λίγο χρόνο για να δείτε πως λειτουργεί η εφαρμογή. Πατήστε εδώ για να δείτε τρίλεπτο βίντεο με τις οδηγίες χρήσης και τις δυνατότητες της εφαρμογής.

Τα τρία σχολεία που θα καταγράψουν μέχρι τις 22 Απριλίου 2016 τους περισσότερους χώρους πρασίνου στην εφαρμογή WWF Greenspaces αναδεικνύονται «Πράσινοι Πρωταθλητές» και κερδίζουν αναμνηστικό δίπλωμα και ένα tablet 10'' για τις εκπαιδευτικές ανάγκες του σχολείου. Ταυτόχρονα, μπορούν να χρησιμοποιήσουν στην ηλεκτρονική τους υπογραφή και στην ιστοσελίδα τους, το σήμα «Πράσινοι Πρωταθλητές 2016» που θα τους διανεμηθεί.

Καλή επιτυχία!