Δρασεις αλληλεγγύης για τους πρόσφυγες

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

------

ΠΕΡ/ΚΗ   Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΕΡΕΑΣ   ΕΛΛΑΔΑΣ

------

Δ/ΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ, ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ, ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ: Ευθαλία   Καλαμπαλίκη

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: Ιατρίδου 8 - Τ.Κ. 34100 - Χαλκίδα

ΤΗΛ.         : 22210-73410

FAX          : 22210-73410& 77012

E-mail       : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Xαλκίδα, 11/3/2016

Αρ. Πρωτ: 3401

ΠΡΟΣ:

κ. κ. Δ/ντές και Δ/ντριες Δημοτικών

Σχολείων και Νηπιαγωγείων Εύβοιας

ΚΟΙΝ:

• Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας
  •          κ.κ. Σχολικούς Συμβούλους Π.Ε.
  • Αρχείο μας

Θέμα: « Κοινές δράσεις αλληλεγγύης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας για τους πρόσφυγες ? μετανάστες »

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας εργάζεται για την ενδυνάμωση της αλληλεγγύης μεταξύ των λαών, μέσα από δράσεις που στοχεύουν στην παροχή ανθρωπιστικής βοήθειας και υποστήριξης στους πρόσφυγες και μετανάστες. Ιδιαίτερα οι συντονισμένες προτεινόμενες δράσεις αφορούντην ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας (εκπαιδευτικοί-μαθητές-γονείς) καθώς και τη συλλογή και αποστολή ειδών πρώτης ανάγκης στις εγκαταστάσεις που υποδέχονται τους πρόσφυγες.

Για τον συντονισμό των δράσεων στα σχολεία παρακαλούμε να οριστεί ένας εκπαιδευτικός υπεύθυνος των δράσεων αλληλεγγύης σε κάθε σχολείο ο οποίος θα αναλάβει να συγκροτήσει ομάδα αλληλεγγύης μαθητών - εκπαιδευτικών ?γονέων που θα έχει ως στόχους :

1) την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων

2) τη συλλογή, ταξινόμηση και αποστολή ειδών πρώτης βοήθειαςστις δομές αλληλεγγύης για τους πρόσφυγες.

Ως πρώτη δράση αυτών των ομάδων, ή οποία θα διαρκέσει από 15 Μαρτίου έως 15 Απριλίου, προτείνουμε τη συλλογή, συσκευασία και αποστολή των παρακάτω υλικών:

1) είδη ατομικής υγιεινής (σαμπουάν, σαπούνια, χαρτιά υγείας, οδοντόβουρτσες, οδοντόκρεμες, χαρτί κουζίνας, χαρτομάντιλα, μωρομάντιλα)

2) μπάρες δημητριακών και ξηροί καρποί (φιστίκια, ηλιόσποροι, αμύγδαλα, καρύδια, σταφίδες, ξερά σύκα)

3) Όσπρια, ρύζι, ζυμαρικά

Ο υπεύθυνος και η ομάδα αλληλεγγύης κάθε σχολείου μπορούν να συγκεντρώσουν μόνο μια κατηγορία από τις παραπάνω τρεις προτεινόμενες και να συσκευάσουν τα υλικά σε χαρτοκιβώτια που θα αναγράφουν ευκρινώς τα περιεχόμενα και τις ποσότητες που περιέχονται. Όταν ολοκληρωθεί η συσκευασία, τα δέματα θα πρέπει να μεταφερθούν και να παραδοθούν, με ευθύνη του σχολείου, στα γραφεία των ταχυδρομικών εταιρειών ως εξής:

Για την πρώτη κατηγορία (είδη ατομικής υγιεινής) στα γραφεία των ΕΛΤΑ στα πλαίσια της δράσης υποστήριξης των δομών φιλοξενίας των προσφύγων, με τίτλο «Ταχυ-Δρόμοι Αλληλεγγύης» που διοργανώνουν η Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή και η Γενική Γραμματεία Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων σε συνεργασία με τα Ελληνικά Ταχυδρομεία και τις Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ (http://www.elta.gr). Οι συσκευασίες μπορούν να παραδοθούν στα ΕΛΤΑ με παραλήπτη: Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή Για τη Δράση «Ταχυ- Δρόμοι Αλληλεγγύης».

Για τη δεύτερη και τρίτη κατηγορία (μπάρες δημητριακών και ξηροί καρποί και όσπρια, ρύζι, ζυμαρικά) οι συσκευασίες μπορούν να παραδοθούν στα γραφεία της Γενικής ταχυδρομικής (http://www.taxydromiki.gr) με παραλήπτη: Αλληλεγγύη Πειραιά-Παμπειραϊκή Πρωτοβουλία

Εναλλακτικά, όσοι από τους υπευθύνους επιθυμούν, μπορούν να προσέλθουν στις έδρες των Φορέων προκειμένου να παραδώσουν τα χαρτοκιβώτια.

Στο τέλος της πρώτης δράσης, οι υπεύθυνοι κάθε σχολείου θα συναντηθούν με τους Διευθυντές Εκπαίδευσης και τους υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων την Πέμπτη 14 Απριλίου στις 14.00-16.00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Χαλκίδας, για τον απολογισμό της δράσης και τον προγραμματισμό της επόμενης δράσης των ομάδων αλληλεγγύης.

Παρακαλούμε τους/τις Διευθυντές/ντριες ? Προϊσταμένους/ες των Σχολικών Μονάδων να μας γνωστοποιήσουν εγγράφως το όνομα του συντονιστή εκπαιδευτικού μέχρι την Παρασκευή 18 Μαρτίου 2016.

Για κάθε πληροφορία ή διευκρίνιση μπορείτε να απευθύνεστε στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, στην υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ΘάλειαΚαλαμπαλίκη (22210 - 73410) και στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, στον υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων Γιάννη Κατσάνο.

Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΣΧΟΛΙΚΩΝ                                 Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ                                                           ΕΚΠ/ΣΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ

Ευθαλία       Καλαμπαλίκη                                                        Δρ. Κωνσταντίνος Ζημιανίτης