Ανακοίνωση, 22/9/2016

bicycle-1

Αθλητική εκδήλωση

Τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016, Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού (ΠΜΣΑ) και στα πλαίσια επίσης, της Ευρωπαϊκής εβδομάδας για τον αθλητισμό, το σχολείο μας θα διοργανώσει θεματική μέρα για το ποδήλατο. Κεντρική δράση αυτής της εκδήλωσης θα είναι μια ποδηλατοβόλτα που θα γίνει έξω από το σχολείο στον κεντρικό δρόμο (λεωφώρος Μύτικα). Στην ποδηλατοβόλτα θα συμμετέχουν μαθητές,τριες ανεξαρτήτου ηλικίας. Μπορούν επίσης, να συμμετέχουν γονείς και εκπαιδευτικοί. Η ποδηλατοβόλτα θα διαρκέσει περίπου μία ώρα συνολικά (8:30πμ με 9:30πμ). Έχει ειδοποιηθεί η τροχαία, η οποία και θα μας βοηθήσει με οχήματα και προσωπικό. Κοντά μας θα είναι επίσης μέλη των Σαμαρειτών Χαλκίδας, καθώς και εθελοντές ποδηλάτες. Προϋπόθεση συμμετοχής των παιδιών στην ποδηλατοβόλτα είναι η γραπτή συγκατάθεση των γονέων καθώς επίσης, να ξέρει το παιδί να κάνει ποδήλατο και να μπορεί φυσικά να έχει το δικό του ποδήλατο εκείνη τη μέρα στο σχολείο. Επιθυμητό επίσης, είναι οι μαθητές,τριες να φοράνε κράνος.

Αφετηρία και τερματισμός είναι το δημοτικό σχολείο του Μύτικα. Η διαδρομή είναι σε ευθεία γραμμή, από το σχολείο μέχρι την εκκλησία της Ευαγγελίστριας και επιστροφή.

Τα παιδιά που δε θα συμμετέχουν στην ποδηλατοβόλτα θα βρίσκονται στο χώρο του σχολείου και θα απασχολούνται με άλλες δράσεις σχετικές πάντα με το «ποδήλατο».

..Προσφορές

Μπορείτε να μας δανείσετε εκείνη τη μέρα μικρά ποδηλατάκια ή άλλα με βοηθητικές ρόδες για να τα χρησιμοποιήσουμε σε δράσεις μέσα στο προαύλιο για όσα παιδιά δε συμμετέχουν στην ποδηλατοβόλτα. Σε αυτή την περίπτωση ενημερώστε μας από πριν.

Όποιοι γονείς θέλουν να συμμετέχουν (συμπεριλαμβανομένων και αυτών που έχουν ήδη δηλώσει) στην εθελοντική ομάδα για την διοργάνωση αυτής της ποδηλατοβόλτας, παρακαλούνται να έρθουν στη συνάντηση εργασίας την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου στις 13:15μμ στο σχολείο. Ευχαριστούμε για τη στήριξή σας στις δράσεις του σχολείου μας.

Η παρακάτω δήλωση να συμπληρωθεί και να δοθεί στο σχολείο το αργότερο μέχρι την Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου.

Έντυπο συγκατάθεσης για συμμετοχή στην ποδηλατοβόλτα

Η/Ο??????????????????.γονέας της/του?????????????????? μαθητ??. της ??.τάξης επιτρέπω στο παιδί μου να συμμετέχει στην ποδηλατοβόλτα που διοργανώνει το δημοτικό σχολείο του Μύτικα την Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016.

Θα συμμετέχω επίσης κι εγώ με το ποδήλατό μου (ΝΑΙ   ΟΧΙ).

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:

Η/Ο