Ανακοίνωση, 27/3/2017

«Την Άνοιξη αν δε τη βρεις τη φτιάχνεις»

Οδυσσέας Ελύτης

Την επόμενη εβδομάδα θα φυτέψουμε στις γλάστρες του σχολείου μας ότι μας στείλετε σε εποχιακά λουλουδάκια για να ομορφύνουμε το προαύλιο μας.

Ολοήμερο και σχολικό

Όσα παιδιά είναι γραμμένα στο ολοήμερο και κάποιες μέρες θέλουν να αποχωρούν νωρίτερα λόγω τακτικών υποχρεώσεων, θα πρέπει  να υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση στην οποία και θα αναφέρουν συγκεκριμένα την μέρα και ώρα που θέλουν να αποχωρούν τα παιδιά τους πρόωρα με το σχολικό (μεσημεριανό δρομολόγιο).

Σε περίπτωση όμως που κάποιο παιδί θέλει να αποχωρήσει εκτάκτως με το μεσημεριανό δρομολόγιο, χρειάζεται οι γονείς να ενημερώνουν τη Δ/νση του σχολείου τηλεφωνικά ή να το ζητούν εγγράφως. Θα πρέπει παρόλ?αυτά να γνωρίζουν, ότι πιθανόν να μην υπάρχει θέση στο σχολικό και αυτό θα το γνωρίζουμε μόνο το μεσημέρι με τη λήξη των μαθημάτων. Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί να πάρουν οι ίδιοι το παιδί τους από το σχολείο.

Παρουσίαση βιβλίου

ΤηvTετάρτη 5  Απριλίου με αφορμή την παγκόσμια μέρα παιδικού βιβλίου, θα επισκεφθεί το σχολείο μας ο συγγραφέας Χαραλάς Κώστας  και θα παρουσιάσει δύο βιβλία του στα παιδιά. Στο σχολείο θα υπάρχουν κάποια αντίτυπα των βιβλίων αυτών για όποιο παιδί επιθυμεί να τα αγοράσει σε τιμές από 5 μέχρι 9 Ευρώ ανάλογα το βιβλίο.

Φιλοζωία και εκπαίδευση

Την Τρίτη 4 Απριλίου παγκόσμια μέρα για τα αδέσποτα οι μαθητές της Α? και Γ? τάξης μαζί με εκπαιδευτικούς, γονείς και εθελοντές, θα κάνουν μία δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης στον πεζόδρομο της Αβάντων. Η δράση αυτή θα περιλαμβάνει ενημέρωση και αφισοκόλληση  στα μαγαζιά της Αβάντων σχετικά με τα αδέσποτα και την ανάγκη  προστασίας τους. Επίσης θα τοποθετηθούν συμβολικά ταΐστρες και ποτίστρες σε συνεννόηση πάντα και με ευθύνη των ιδιοκτητών των μαγαζιών. Αναχώρηση στις 8:15πμ και επιστροφή 11πμ. Συμμετοχή:1 Eυρώ. Καταληκτική ημερομηνία για δήλωση συμμετοχής Παρασκευή 31/03/17.

Στις περιβαλλοντικές δράσεις μπορούν να συμμετέχουν και γονείς αρκεί να μας το δηλώνουν από πριν.

???????????????????????????????????????????

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Η/Ο ΥΠΟΓΡΑΦ????..????????????????επιτρέπω στην/ον κόρη / γιο μου ???????????????.να συμμετέχει στην περιβαλλοντική δράση στην Αβάντων την Τρίτη 4 Απριλίου 2017.

Υπογραφή

προσφορά

Χαρίζονται παλιά κεραμίδια, καθαρισμένα και σε καλή κατάσταση.

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ

28/03/17 καθαρισμός παραλίας Λευκαντί /Let?sdoitGreece