Φιλανθρωπικός αγώνας ποδοσφαίρου

Στις 11 Μαΐου θα διεξαχθεί στο Δημοτικό στάδιο της Χαλκίδας, ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ της ομάδας των Παλαιμάχων του Παναθηναϊκού και της ομάδας του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών Χαλκίδας. Πριν τον αγώνα θα διεξαχθεί αγώνας μεταξύ των ακαδημιών του Ολυμπιακού και μιας μικτής ομάδας Δημοτικών Σχολείων, που θα επιλέξουν οι καθηγητές φυσικής αγωγής του εκάστοτε δημοτικού σχολείου, του ευρύτερου Καλλικρατικού Δήμου.

Αυτό συνεπάγεται την συμμετοχή ενός παιδιού από κάθε σχολείο στη λεγόμενη 'επίλεκτη ομάδα', η οποία θα αγωνιστεί την συγκεκριμένη ημέρα. Από το σχολείο μας επιλέχθηκε ένας μαθητής της Ε' τάξης. Υπεύθυνος του παιδιού για την ημέρα του αγώνα είναι ο γονέας ή κηδεμόνας του.

Ο σκοπός του αγώνα είναι φιλανθρωπικός και τα έσοδα θα διατεθούν στις σχολικές μονάδες που οι Διευθυντές-ντριες έχουν επισημάνει προβλήματα σίτισης σε παιδιά του σχολείου τους.