Σχέδια εργασίας

Χωρίς τίτλοz

Το πρόγραμμα  Από τα κατοικίδια στα αδέσποτα και από τα αδέσποτα στα κατοικίδια εφαρμόζεται στη Γ' δημοτικού στο δημοτικό σχολείο του Μύτικα το σχολικό έτος 2016-2017. Έχει διάρκεια 5 μηνών και γίνεται μία ώρα την εβδομάδα.

Στοχεύει στο να γνωρίσουν τα παιδιά το φαύλο κύκλο ανάμεσα στα αδέσποτα και στα κατοικίδια ζώα και την ευθύνη των ανθρώπων για την ύπαρξη αυτού.

Τα παιδιά μαθαίνουν να φέρονται υπεύθυνα απέναντι στο κατοικίδιο ζωάκι τους να το φροντίζουν και να το αγαπούν σωστά.

Αντιλαμβάνονται τους λόγους που προκαλούν την  ύπαρξη αδέσποτων στους δρόμους και προβληματίζονται για το πως μπορούν να βοηθήσουν σε αυτό το κοινωνικό ελληνικό φαινόμενο.

Μαθαίνουν για τα δικαιώματα των ζώων και πως μπορούν να τα υπερασπίζονται όταν χρειαστεί.

Γνωρίζουν για την ύπαρξη ομάδων εθελοντών και τις δράσεις τους σχετικά με την υιοθεσία των αδέσποτων σκύλων.

Έρχονται σε επαφή με κτηνίατρους, εκπαιδευτές ζώων, εθελοντές αλλά και τις δημοτικές αρχές.

Επισκέπτονται χώρους φύλαξης αδέσποτων και το φυσικό και αστικό περιβάλλον που ζουν.

Βλέπουν ταινίες και διαβάζουν λογοτεχνία σχετικά πάντα με το θέμα.

Τέλος, δημιουργούν οπτικοακουστικό υλικό ώστε να μεταφέρουν σε ολόκληρη τη σχολική κοινότητα αλλά και στην τοπική κοινωνία σημαντικά μηνύματα για την ανάγκη προστασίας των κατοικίδιων και αδέσποτων και αλλαγή της στάσης μας απέναντί τους με σκοπό να γίνει υπεύθυνη και φιλική.

Παρακάτω μπορείτε να κατεβάσετε τα 5 σχέδια εργασίας.

1η Συνάντηση

2η Συνάντηση

3η Συνάντηση

4η Συνάντηση

5η Συνάντηση

Δράσεις στο σχολείο

Μαθήματα στο πεδίο

Τα σχέδια μαθημάτων δημιουργήθηκαν και διδάσκονται από τη Δήμητρα Μανούσου, καθηγήτρια φυσικής αγωγής.