Φ... όπως Φιλοζωία

DSCN8571

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος ''Από τα κατοικίδια στα αδέσποτα και από τα αδέσποτα στα κατοικίδια'' οι μαθητές των Γ' και Α' τάξεων του δημ. σχ. Μύτικα επισκέφθηκαν το δημοτικό κυνοκομείο στο ΠΕΙ Δοκού.

DSCN8562

DSCN8563

DSCN8576

Στη συνέχεια, συνάντησαν τον αντιδήμαρχο Χαλκίδας στην αίθουσα συνεδριάσεων του δημαρχείου. Οι μαθητές πήραν συνέντευξη από τον κο Μπουραντά, την οποία και βιντεοσκόπησαν. Έκαναν τόσο προσωπικές και επαγγελματικές ερωτήσεις όσο και ερωτήσεις για τη λειτουργία του κυνοκομείου και τον τρόπο που ο δήμος χειρίζεται το θέμα των αδέσποτων της πόλης και σε επίπεδο πρόληψης.

Τέλος, δόθηκε επιστολή από τους μαθητές με αιτήματα του σχολείου μας σχετικά με την πρόθεσή μας να προωθήσουμε με δράσεις την ανάπτυξη φιλοζωικής κουλτούρας στην πόλη και προσφέρθηκε αναμνηστικό ενθύμιο, μια χειροποίητη ζωγραφιά των παιδιών. Συμβολικά, δόθηκε βραχιολάκι ?Μάρτης- στον αντιδήμαρχο σαν ένα ευχαριστώ για την ανταπόκρισή του στο κάλεσμά μας.

DSCN8578